نکاتی برای افزایش عمر باسکول کامیون

از دغدغه‌های مهم استفاده‌کنندگان باسکول خودرو، میزان دقت و استفاده طولانی‌مدت از آن است.

اکثر شرکت‌ها و کارخانه‌ها برای انجام کارهای مربوط به توزین تولیدات و بارها، مجهز به تجهیزات باسکول و ترازو خودرو هستند. با توجه به نوع کاربری و متوسط میزان باری که روزانه برای هر ماشین سنگین توزین می‌شود، ویژگی‌های باسکول نیز می‌تواند متفاوت باشد. یکی از مواردی که دغدغه بسیاری از استفاده‌کنندگان این نوع ترازو است، بحث طول عمر و استفاده طولانی‌مدت از آن است. افزایش عمر باسکول کامیون صرفه اقتصادی و زمانی زیادی را با خود به‌همراه دارد. به‌طور کلی، اکثر سازندگان ترازوی کامیون بر این موضوع اتفاق نظر دارند که باسکول خودرو باید حداقل 20 سال قابل استفاده باشد. این تخمین برای توزین متوسط 200 کامیون در روز است.  البته، اگر استفاده روزانه از آن بیشتر یا کمتر از متوسط آن باشد، طول عمر آن نیز نوسان دارد. اما چگونه می‌توان میانگین طول عمر باسکول‌های کامیون خود را افزایش داد؟ در این مقاله سعی داریم به بررسی نکات مربوط به روش‌های استفاده طولانی‌مدت از ترازو و باسکول‌های کامیون بپردازیم.

 

روش‌های تعیین طول عمر باسکول کامیون

اولین قدم برای توجه به نحوه استفاده و مراقبت از ترازوهای خودرو برای افزایش عمر باسکول کامیون این است که بدانیم اساسا عمر مفید آن چقدر هست؟ ویژگی‌های ساختاری و کیفیت آن را بدانیم و به این شکل به بررسی و رعایت نکات مربوط به نحوه استفاده صحیح از آن بپردازیم.

شبیه‌سازی کامپیوتری و آزمایش FEA: تمام تولیدکننده‌گان باسکول کامیون، فرآیند طراحی خود را با الگوبرداری از یک مدل از محصول خود در یک برنامه شبیه‌سازی کامپیوتری، مانند CAD، آغاز می‌کنند. هنگامی که یک طرح توسط مهندسی در سیستم CAD تأیید شد، احتمالاً تحت آزمایش FEA - یا تجزیه و تحلیل عناصر محدود قرار می‌گیرد. این آزمون به بررسی نقاط تنش موجود در طراحی می‌پردازد تا هر گونه نقص یا نقطه ضعف را قبل از مرحله تولید، در طرح موجود پیدا کند. اگر در این مرحله مشکلی وجود نداشته باشد، بسیاری از تولیدکنندگان طرح را به واحد تولید ارسال می‌کنند.

آزمایش چرخه عمر شبیه‌سازی فیزیکی: آزمایش فیزیکی طراحی باسکول کامیون فرآیندی بسیار پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر است، به‌همین دلیل اکثر سازندگان ترازو کامیون‌ این مرحله را نادیده می‌گیرند و به اصطلاح دور می‌زنند. این درحالی‌ست که، در طول آزمایش چرخه عمر فیزیکی است که می‌توان نقص‌ها و مشکلات کوچکی که در طراحی وجود دارد را پیدا کرد و به این صورت افزایش عمر باسکول کامیون را تخمین زد. این نواقص تنها با آزمایش شبیه سازی شده توسط کامپیوتر ظاهر نمی‌شوند. به همین دلیل، مهم است که فرآیند آزمایشی را که روی هر باسکولی که مدنظر دارید را به دقت بررسی کنید.

داده‌های واقعی از عمر محصول در حال استفاده: سومین راهی که سازندگان باسکول کامیون می‌توانند با اطمینان ادعا کنند که عمر تخمینی روی باسکول به واقعیت آن نزدیک است، اتکا بر تجربه کاری و اعتبار آن‌ها در بازار است. در بازارهای متنوع، تولیدکننده‌گانی وجود دارند که بیش از 50 سال است که در حال فعالیت هستند و نتیجه عملی و عینی کار آن‌ها این است که محصولات آن‌ها بیشتر از متوسط عمر آن کار می‌کنند. بهترین کار برای افزایش عمر باسکول کامیون و سرمایه‌گذاری که روی آن انجام می‌دهید این است که از قبل روی کیفیت آن تمرکز کنید. بنابراین حتماً در طول فرآیند خرید تحقیق کرده و سؤالات زیادی بپرسید و با اطمینان خرید کنید.

 

برای افزایش عمر باسکول کامیون چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

کارهایی وجود دارد که با رعایت آن‌ها، می‌توانید به‌طور منظم برای مراقبت از ترازو خودرو و افزایش عمر باسکول کامیون خود، آن‌ها را انجام دهید. درک و رعایت به‌موقع از این مراحل می‌تواند سال‌ها به عمر ترازو شما اضافه کند و به این شکل در سرمایه و وقت شما صرفه‌جویی شود.

تمیز نگه داشتن ترازو: ترازوهای خودرو در برخی از ناهموارترین محیط‌های ممکن قرار دارند. به‌همین دلیل، آنها می‌توانند با گل، زباله، مواد وزن شده، روغن‌ها و دیگر مواد پر شوند. به‌عنوان صاحب ترازو، توصیه می‌شود باسکول را به‌صورت هفتگی بررسی کنید تا ببینید آیا به تمیز کردن نیاز دارد یا خیر. برای شست‌وشوی آن نیز یک واشر برقی استاندارد معمولا این کار را انجام می‌دهد. سرمایه‌گذاری روی یک سیستم لودسل ضدآب به دلایل زیادی از جمله این واقعیت که ترازو شما باید به‌طور منظم تمیز شود مفید است.

 مدیریت جریان ترافیک: اگر به قرارگرفتن و عبور کامیون‌ها بر روی باسکول دقت کرده باشید، می‌دانید که این فرآیند بسیار سخت است و تاثیرات ویژه‌ای را روی سیستم ترازو کامیون می‌گذارد. با عبور یک کامیون چند تنی با سرعت‌های مختلف بر روی ترازو و ایستادن ناگهانی آن، یک موج ضربه‌ای شدید از طریق باسکول ترازو و همچنین از طریق سلول‌های بار به پایین فرستاده می‌شود. این یک واقعیت است که باسکول‌های کامیون برای تحمل این وزن طراحی شده‌اند، اما باید بدانید که به مرور زمان اجزای کلیدی آن دچار فرسایش و اصطهلاک خواهند شد. توصیه می‌شود به‌عنوان مالک و یا اپراتور یک ترازو خودرو و به‌منظور افزایش عمر باسکول کامیون، کنترل جریان ترافیک روی ترازو را به دقت کنترل کنید. مدیریت این کار را می‌توان از طریق افزودن دروازه‌های ترافیکی و چراغ‌هایی انجام داد که زمان را کنترل می‌کنند، به این صورت که وقتی یک کامیون برای انجام توزین روی ترازو قرار دارد، این تذکر را می‌دهد که رانندگان قبل و بعد از آن کاملاً متوقف می‌شوند. همچنین استفاده از نرم‌افزارهای مختلف باسکول که روند توزین را مدیریت و بررسی می‌کنند نیز در این امر بسیار کمک‌کننده و موثر هستند.

آگاهی از باسکول کامیون: داشتن یک ترازو مجهز و باکیفیت یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای تضمین افزایش عمر باسکول کامیون و  سرمایه گذاری مطمئن روی آن انجام دهید. دانستن نحوه عملکرد ترازو، ظرفیت‌های آن و قطعات و تجهیزات مختلف موجود در آن می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات کوچک را قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ تشخیص دهید. برای این منظور توصیه می‌شود که آگاهی خود را نسبت به محصولی که خریداری و استفاده می‌کنید بالا ببرید.

 

 با اطمینان باسکول کامیون را بخرید!

یکی از مواردی که می‌تواند اطمینان شما را از خرید باسکول کامیون بالا ببرد، دقت به آزمایشات مربوط به تحمل وزن است. این امر معمولاً نیاز به یک ترازو دارد که حداقل یک‌بار در سال توسط مراجع مربوط به صدور استانداردها، آزمایش و تأیید شود. با این حال، این تنها به این معنی است که ترازو باسکول موردنظر در مرحله تحمل قانونی است. به این معنی که بین میزان تحمل تایید و ثبت‌شده باسکول و میزان دقت واقعی و عملی آن تفاوت وجود دارد. مطمئن شوید که به دنبال تولیدکننده و یا فروشنده‌ای هستید که در بحث در مورد دقت باسکول با شما صادق است. به این شکل یکی از مهم‌ترین قدم‌ها را در جهت افزایش عمر باسکول کامیون خود برداشته‌اید و با رعایت دیگر استانداردها می‌توانید ترازویی با کارکرد دقیق در طول سالیان زیاد داشته باشید.

چگونه سیستم Load-Cell را ارتقا دهیم؟

اگر با باسکولی کار می‌کنید که قدیمی شده و از میزان دقت و کیفیت آن کاسته شده، ارتقاء سیستم لودسل می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. این در مواردی که باسکول خودرو شما مجهز به سیستم لودسل آنالوگ است مشکلات بیشتری را در خصوص قابلیت اطمینان ایجاد می‌کند. ارتقا دادن سیستم لودسل قدیمی باسکول به لودسل‌های پیشرفته با فناوری دیجیتال می‌تواند قابلیت اطمینان و دقت شما را بهبود بخشد، هزینه نگهداری سالانه شما را کاهش دهد و افزایش عمر باسکول کامیون شما را تضمین کند.

 

سخن پایانی

کارخانه‌های تولیدکننده و مجموعه‌های مختلف صنعتی، برای پیشبرد صحیح مراحل مربوط به توزین، از باسکول‌های خودرو استفاده می‌کنند. دقت بالا و کیفیت این نوع از ترازوها در مدیریت کلی کار بسیار تاثیرگذار است. علاوه بر دقت و ظرفیت، یکی از فاکتورهای که در خرید باسکول باید به آن توجه کنید، افزایش عمر باسکول کامیون است که بهتر است از آن آگاه باشید. در این مقاله سعی داشتیم به بررسی استانداردها و تکنیک‌های استفاده طولانی‌مدت از انواع ترازو و باسکول خودرو بپردازیم.